ست کردن فرش دست بافت برای دکوراسیون خانه

ست کردن فرش دست بافت برای دکوراسیون خانه

ست کردن فرش دستباف با دکوراسیون، یکی از پر تکرارترین سوال هایی می باشد که بسیاری از مشتری های ما زمان انتخاب با آن مواجه می شوند. در چیدمان قالی دست بافت مخصوصاً اگر قرمز رنگ باشد لازم است که به مبل ها و پرده ها خیلی دقت شود تا هارمونی رنگی رعایت شود.

ما در این مقاله  قصد داریم که مهمترین اصول ست کردن فرش دستباف را با سایر وسایل خانه بیان کنیم و برای شما بهترین حالت های رنگی که می توانید از آنها استفاده کنید را بررسی خواهیم کرد.

اصول ست کردن فرش دستباف

قالی های دست بافت جز زیباتری هنرهای تاریخی ایران می باشند که دارای طراحی پیچیده و پر نقش و نگاری می باشند و در صورتی که نتوانید از رنگ ها مناسب برای ست کردن فرش دستباف انتخاب کنید؛ شما با یک فضای بسیار شلوغ و بد همراه خواهید شد که اصلا باهم هماهنگی ندارند. مهمترین این نکات و اصول این موارد می باشد:

1. از یک رنگ استفاده کنید 
یکی از اصولی که شما می توانید از آن استفاده کنید، اصل سادگی می باشد. ساده تر بخواهیم توضیح بدهیم باید گفت که شما می توانید از یک رنگ برای ست کردن فرش دستباف و مبل ها استفاده کنید.

البته بهتر است که رنگ مبل ها هم رنگ فرش باشد ولی کمی تیره تر، یعنی اگر فرش کرم رنگ می باشد مبل ها باید کرم تیره باشد. یادتان باشد در این روش باید رنگ پرده ها و سایر تجهیزات باید با رنگ فرش و مبل متفاوت باشند تا فضا کسل کننده و بی روح نشود.

2. ست کردن فرش دستباف تیره
برای قالی های دست بافت تیره لازم است نکات و اصولی را بدانید. زمانی که فرش شما تیره باشد و شما مبل را نیز تیره انتخاب کنید با اینکار مبل جلوه اصلی را در دکوراسیون شما پیدا خواهد کرد.

یادمان باشد که فرش های دستباف اصولاً گران قیمت می باشد و ما باید تلاش کنیم که به جا مبل ها این فرش ها باشند که در جلوه اصلی قرار بگیرند. به همین خاطر باید تلاش کنید که وقتی فرش های شما تیره می باشد از مبل های روشن استفاده کنید.

دقت به این اصل و نکته در ست کردن فرش های دستباف پر نقش و نگار، مثل فرش های دستباف تبریز بسیار مهم تر می شود.

3. فرش های دارای رنگ های بالا
فرش هایی که بیش از یک رنگ قالب دارند دست شما را برای ست کردن باز می گذارند. یعنی اگر قالی دست بافت شما به جای اینکه تک رنگ باشد، رنگ های دیگری نیز داشته باشد شما می توانید از این موضوع به نفع خود استفاده کنید و برای ست کردن فرش دستباف با مبل ها و پرده ها استفاده کنید.

شما می توانید هر کدام از رنگ ها فرش را انتخاب کنید و مبل ها را هم رنگ آنها انتخاب کنید. این مدل دکوراسیون و طراحی برای فرش دستباف مدرن بسیار ایده آل می باشد. چون رنگ های آنها تفکیک شده و چند رنگ غالب دارند.

4. فضای درست انتخاب کنید
نکته بعدی که باید به آن دقت شود این موضوع می باشد که فرش های دست بافت دارای ارزش و اصالت بالایی می باشند و به همین خاطر لازم است فضایی را انتخاب کنید که بتواند این موضوع را به درستی نشان دهد.

فضای انتخابی باید متراژ بیشتری از فرش داشته باشد و به گونه ای باشد که مبل ها بتوانند 20 الی 30 سانتی متر از اطراف فرش فاصله داشته باشند.

بیشتر بخوانید: فرش وینتیج یا کهنه نما | راهنمای خرید و بررسی مزایا و معایب

5. نقش کوسن ها در ست کردن فرش دستباف
گاهی مواقع شما این امکان را ندارید که رنگ بندی مبل و یا قالی را تغییر دهید تا بتوانید آنها را به خوبی هماهنگ کنید. در این مواقع کوسن های می توانند به کمک شما برای داشتن یک دکوراسیون ایده آل بیاید.

شما در واقع می توانید با خرید کوسن های هم رنگ با فرش دستباف خود عدم هماهنگی در بین مبل ها و فرش را از بین ببرید و یک طراحی ایده آل خلق کنید.

6. پرده ها و فرش باهم مکمل می باشند
یادتان باشد که پرده ها را برای ست کردن فرش دستباف به گونه ای خریداری کنید که با قالی شما مکمل باشد. یعنی اگر فرش های شما دارای طرح شلوغ و رنگ تیره ای می باشد، شما بهتر است که پرده ها با رنگ روشن و با طراحی ساده و خلوت استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

7. طرح مبل و قالی یکی نباشند
گاهاً این اشتباه زیاد تکرار می شود که افراد فکر می کنند برای ست کردن فرش دستباف چون اصولاً دارای طرح های شلوغ می باشند باید مبل ها نیز به این شکل انتخاب شوند و دارای نقش و نگار زیاد باشند.

یادتان باشد اگه رنگ بندی فرش شما زیاد بود از مبل های تک رنگ برای دکوراسیون خود استفاده کنید و اگر طرح های فرش شلوغ بود، از طرح های ساده برای مبل استفاده کنید. البته فراموش نکنید این موضوع فقط برای طرح های خیلی شلوغ می باشد.

 

نظرات

نظری برای این مطلب درج نشده

ارسال نظر